ב- ,

אהבתיאהבתי מתוקימתוקי נוסטלגינוסטלגי

50 שנה עם פסטיבל שירי הילדים – מצעד שירים

פסטיבל שירי הילדים חוגג בדצמבר 50 שנה, לכבוד חגיגות היובל חזרנו אל אותם רגעים קסומים עם דירוג 25 השירים המוצלחים והזכורים ביותר מתוך פסטיבל שירי הילדים

#10 סקסטה – רדיו

פסטיבל שירי הילדים ה-12 משנת 1981 סיפק לנו לא מעט להיטים ובינהם "תנו לגדול בשקט" של גידי גוב, "הסבון בכה מאוד" של צביקה פיק ו"אמא" של שולה חן שגם זכה במקום הראשון באותה השנה.

השיר של להקת סקסטה היה אחד מהשירים שלא זכה להעפיל למקומות הראשונים בפסטיבל והסתפק במקום ה-7, אך נשאר איתנו אהוב לעוד שנים רבות אחר כך, עם מילים אופטמיות המתאימות לכל גיל אותן כתב אהוד מנור והלחין עוזי חיטמן.

עובדה מעניינת: בנות להקת סקסטה התחרו 6 פעמים בתחרויות פסטיבל שירי הילדים אך לא הצליחו לזכות אף פעם במקומות הראשונים.


#9 שולה חן – אמא

את השיר הזה ביצעה שולה חן בפסטיבל שירי הילדים ה-12 שהתקיים ב-1981 שגם היה השיר הזוכה של אותו הפסטיבל. מילים ולחן: שייקה פייקוב.

מיד עם זכייתו ובשנים שעברו הפך השיר "אמא" לאחד המזוהים ביותר עם שולה חן וזכה לעשרות ביצועים מחדש וביניהם בידי מאיה בוסקילה ודואט בין נינט ליהודה לוי.


#8 שלמה ניצן – המשפחה שלי

בשנת 1980 השתתף שלמה ניצן בפעם הראשונה והאחרונה בפסטיבל שירי הילדים, בנוסף לשיר "המשפחה שלי" הוא גם הנחה את הפסטיבל לצד ירדנה ארזי ומנחם עיני. השיר שכתב יורם טהרלב והלחינה נורית הירש זכה במקום השני בפסטיבל ה-11 במספר, אותו הפסיד להכל עובר חביבי עם השיר האלמותי "ועודני ילד".

עם השנים השיר "המשפחה שלי" אומץ בחום ע"י בתי ספר ומסגרות חינוכיות אחרות בגלל ההצגה הקומית והקלילה של המשפחה המורחבת וכך שמר על נצחיותו.


#7 גידי גוב – אין לי כסף

עם השיר "אין לי כסף" זכה גידי גוב במקום השני של פסטיבל שירי הילדים ה-15 ב-1984. את המקום הראשון הוא הפסיד לחברתו ללהקת הנחל – ירדנה ארזי בשיר "לא נעצור". את השיר של גידי כתב אהוד מנור והלחין בגירסת רוק מהירה – אריאל זילבר.

כמו רוב השירים של גידי גוב בפסטיבל שירי הילדים גם שיר זה זכור לטובה והופיע באלבום שירי הילדים שלו "תנו לגדול בשקט" שיצא ב-1985.


#6 עוזי חיטמן – שירי ילדות

"שירי ילדות" או הזכור יותר כ"השירים, המשחקים" היה השיר איתו השתתף עוזי חיטמן בפסטיבל שירי הילדים ה-9 שנערך ב-1978, הייתה זו הפעם השניה של חיטמן על במת הפסטיבל לאחר ששנה קודם לכן ביצע את השיר "רציתי שתדע", שני השירים לא זכו להגיע למקומות הראשונים אך הפכו עם השנים לקלאסיקות שירי ילדים המושמעים עד היום.

עוזי חיטמן הקדים את זמנו שכבר ב-1978 חיבר את השיר הנוסטלגי הזה שכולו געגועים לשירי הילדים "של פעם", מגמה שאופיינית יותר לשנות ה-2000.


#5  צביקה פיק – הסבון בכה מאוד

עם השיר "הסבון בכה מאוד" התחרה צביקה פיק בפסטיבל שירי הילדים ה-12 שנערך ב-1981, אליו הגיע צביקה פיק אל המקום השני לאחר שהפסיד לשולה חן עם השיר "אמא". מילים: מרים ילן שטקליס, לחן: צביקה פיק.

עם השנים שעברו "הסבון בכה מאוד" הפך לאחד משירי הילדים הידועים ביותר וזכה לעשרות ביצועים חדשים, זאת תודות ללחן הקליט של צביקה פיק ולמילים של מרים ילן שטקליס, משוררת הילדים שהצליחה להעביר בשיריה מסרים חינוכיים לצד רגישות גבוהה.


#4 גידי גוב – תנו לגדול בשקט

 

את השיר "תנו לגדול בשקט" ביצע גידי גוב לפסטיבל שירי הילדים ה-12 שנערך ב-1981, המילים והלחן של אבנר קנר ויואל לרנר. גידי גוב גם הנחה את הפסטיבל באותה השנה לצד רבקה מיכאלי אבל כמה שזה ישמע מפתיע השיר המאוד אהוב של גידי גוב הגיע בפסטיבל זה למקום האחרון.

עובדה מעניינת: "תנו לגדול בשקט" הוא גם שם אלבום שירי הילדים של גידי גוב המרכז בין היתר את שאר שירי הפסטיבל שביצע גידי גוב בשנות ה-80 לצד שירי ילדים נוספים וסיפורים קצרים של ענת גוב.


#3 עוזי חיטמן – רציתי שתדע

עוזי חיטמן השתתף בפסטיבל שירי הילדים עם השיר "רציתי שתדע" בשנת 1977 אך לא זכה במקומות הראשונים בפסטיבל, את השיר עם המילים הייחודיות כתב והלחין עוזי חיטמן עצמו ועם השנים הפך לאחד משירי הילדים המפורסמים ביותר. עדנה נוספת קיבל השיר שכנבחר ב-2011 לשיר פסטיבל שירי הילדים האהוב ביותר ע"י סקר גולשים שערך עיתון Ynet.

עם השנים השיר זכה ללא מעט חידושים וביניהם זה של עופר לוי ולאה לופטין, נתי לוי, משתתפי בית ספר למוזיקה וגם לגירסא מיוחדת בידי הדג נחש.

עובדה מעניינת: בשנת 2013 הוציא השרות הבולאי סידרת בולים עם שירי הילדים המפורסמים ביותר וביניהם בול המונצח לעוזי חיטמן ולשיר "רציתי שתדע".


#2 גידי גוב – הופה היי

השיר "הופה היי" הגיע למקום השני של פסטיבל שירי הילדים ה-14 שנערך בחנוכה 1983, את השיר כתב והלחין יגאל בשן שמספר שנים אחר כך לקח את השיר לשם ההרכב ותוכנית הטלוויזיה המוזיקלית "הופה היי".

עובדה מעניינת: גידי גוב השתתף ב-5 פסטיבלים ברצף בין השנים 1981-1985, אך אף פעם לא זכה בפסטיבל למרות שבמבחן הזמן מרבית השירים שאיתם הופיע בפסטיבלים האלו הפכו לקלאסיקות גידי גוב לילדים ומבוגרים כאחד.


#1 הכל עובר חביבי – עודני ילד

השיר האהוב "עודני ילד" בביצוע הכל עובר חביבי לקח את המקום הראשון בפסטיבל שירי הילדים ה-11 שנערך ב-1980, את השיר כתבה עדנה פלג, הלחין נמרוד טנא.

"עודני ילד"  זכה להצלחה גדולה בפלייליסטים של ערוצי הרדיו הישראלים ישר אחרי הפסטיבל, שנה אחר כך הלהקה אף הוציאה אלבום שירי ילדים הנושא את שם הלהיט מהפסטיבל.

ב-2004 ביצע הראל סקעת את השיר "עודני ילד" בעונה השנייה של "כוכב נולד", הביצוע המוצלח החזיר את השיר שנשכח מעט עם השנים והכיר אותו לדור ה-Z שהתאהב בו במהירות והפכו להמנון המבטא נכון את הבעיה של הדור –  אל תשאלו אותי מה אני רוצה לעשות כשאהיה גדול.

 

מאת תומר גילת

מנהל קריאטיב, צלם וכתב מוזיקה, מנהל ועורך מגזינים דיגיטלים

מה דעתכם?

4 נקודות
Upvote Downvote

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Loading…

0
איזו נסיכת דיסני אתם?

חידון אישיות: איזו נסיכת דיסני אתם?

הכלבים של דיסני

טריוויה – חידון הכלבים של דיסני