כרומטיקה - סקירת האלבום החדש של ליידי גאגא
ב-

מתוקימתוקי אהבתיאהבתי בהלם!בהלם! חנוניחנוני נוסטלגינוסטלגי קורעקורע

סקירת האלבום החדש של ליידי גאגא – כרומטיקה

האלבום כרומטיקה, השישי של גאגא, שחיכינו וציפינו לו במשך זמן רב, סוף סוף יצא ויש בו כמה הפתעות שאנחנו מתים שייצאו כסינגלים

ליידי גאגא, האישה והגימיק, מהפנטת אותנו פעם נוספת באלבום חדש ונוצץ בהפקות מקפיצות בשם כרומטיקה. היה לה חשוב שכל האלבום יהיה רק שירי דאנס-פופ במיוחד אחרי האלבום הקודם שלה, שהיה כולו קאנטרי לגמרי והרדים אותנו. גאגא אמרה שהגיע הזמן לשמח את המעריצים ולתת להם מה שהם רוצים.

באלבום החדש "כרומטיקה", ליידי גאגא הושפעה מחומרים קודמים שעשתה, שוב לקחה גברת גאגא רפרנסים ממדונה, ולא מתביישת בכך. היא קראה לאלבום "כרומטיקה" שיש לכך שתי משמעויות: 1 – "תורת הצבעים" (שגאגא תמיד מושפעת מאופנה/גרפיקה וצבעים שמאפיינים כל אלבום. האלבום הזה לקח את הצבע וורוד וכל הגוונים שלו), 2 – צלילים במרווח חצי טון אחד מהשני (מתייחס לדיוק שגאגא רצתה להגיע אליו באלבום הזה).

כרומטיקה - האלבום החדש של ליידי גאגא
עטיפת האלבום. מקור: עמוד הטוויטר של גאגא.

דירגנו את כל 16 השירים באלבום כרומטיקה כולל שלושת ה-intros שזכו להייפ בעד עצמם. אז בואו נצלול לכרומטיקה:

מקום 16 – Thousand Doves

על מה מדובר: גאגא משווה את האהבה שלה ל-1000 יונים ואומרת שאם יאהבו אותה, היא תעוף כמו 1000 יונים. יש כמה מטאפורות חביבות במילים אבל הלחן לא מעיף אותנו, כמו שאת גאגא.
הפקה: חביבה. לא משהו מיוחד ואין חידוש. השיר הזה צועק "Filler" (ממלא את האלבום).
לסיכום: היה אפשר לוותר עליו לגמרי. יש סיבה שהוא השיר האחרון באלבום.

מקום 15 – Chromatica III

על מה מדובר: כרומטיקה III הוא אחד מתוך שלושה קטעי מעבר קצרים לשירים שאחריהם (או בשפה המקצועית – intros). גאגא הלחינה זאת יחד עם המפיקים של האלבום. זהו הקטע השלישי והאחרון שמגיע לפני השיר עם אלטון ג'ון שנדבר עליו בהמשך הכתבה.
הפקה: נחמדה ומעט דרמטית, אהבנו את הגשם שברקע כשלסופו מגיעה השמש והרגיעה.
לסיכום: מצד אחד, הרגיש שסתם דחפו עוד קטע מעבר, מצד שני, זה כן תורם קצת לשיר שמגיע אחריו.

מקום 14 – Chromatica I

על מה מדובר: קטע מעבר ראשון באלבום וזה שפותח אותו, בעצם. אם לא שמתם לב, שמענו אותו גם בתחילת הקליפ של "Stupid Love".
הפקה: די טובה ופתיח טוב לאלבום. דרמטי בצורה הרצוייה ומכניס אותנו לאווירה.
לסיכום: נשמע כמו פתיח של "דובוני אכפת לי" או איזשהי תוכנית מצויירת לילדים. ואנחנו אוהבים את זה. מה שכן, חבל לנו שגאגא לא הכניסה קצת מילים. לאו דווקא לשיר לצד זה, אלא מילות תוכן ברקע. זה היה מוסיף הרבה יותר.

מקום 13 – Fun Tonight

על מה מדובר: שיר שמזכיר את אותו הרעיון של "LoveGame" מהאלבום הראשון – הבחירה של גאגא בין אהבה בזוגיות לבין אהבה למוזיקה ואומנות. מדובר על בחור שנמצא עם גאגא רק בשביל התהילה ולא אכפת לו ממנה.
הפקה: סביר אבל לא מספיק. החלק האהוב עלינו הוא הקטע שיש "ooooh, oooh, ooooh" ברקע (כמו בדקה 00:40), שמזכיר לנו הפקות ישנות של גאגא כמו "Paper Gangsta" ו-"So Happy I Could Die".
לסיכום: נחמד אבל נשמע כמו עוד משהו שממלא את האלבום.

מקום 12 – Chromatica II

על מה מדובר: כרומטיקה II הוא קטע מעבר שני מתוך שלושה באלבום. הקטע הכי מדובר מבין שלושתם ומשהו שעשה הייפ רציני בין המעריצים, וזאת מכיוון שכולם התלהבו מהחיבור בין הקטע הזה לשיר הבא – "911". בהמשך תבינו זאת, כשנגיע לשיר עצמו.
הפקה: קצת נעימה של סרטים עצובים כמו "רשימת שינדלר".
לסיכום: די טוב אבל הגיע למקום הזה רק בזכות ההייפ שנוצר בקרב המעריצים. לדעתנו, ועם כל האהבה לגאגא, כריסטינה אגילרה כבר עשתה את זה בעבר והרבה יותר טוב, באלבומה "Stripped".

מקום 11 – Free Woman

על מה מדובר: שיר אהבה עצמית והעצמה, וחוזר על המוטו שגאגא רוצה להיות חופשייה, כמו שעשתה בלהיטים מהעבר (I'm a free bitch).
הפקה: נעימה לאוזן ונחמד להקשיב לשיר.
לסיכום: הקטע האהוב עלינו הוא: "I remember that, that". השאר לא מרגיש עם לחן מספיק מהוקצע.

מקום 10 – Replay

על מה מדובר: גאגא שרה על המאבק עם המחשבות שלה, בקשר לבחור, שהיא איתו במערכת יחסים, ובקשר לעצמה. היא מתמודדת עם השדים והמפלצות בראש שלה, כמו שעשתה באלבום השני ("The Fame Monster").
הפקה: מרים לגמרי והלחן קצת מזכיר לנו שירי ילדים כמו "שימי ידך".
לסיכום: יש פרט מאוד מעניין ומגניב בקשר לסמפל שיש בשיר הזה ברקע שלקוח משיר של דיאנה רוס ("It's My House") שגאגא לקחה בכוונה כי מתכוונת מטאפורית שהמחשבות שלה בראש זה הבית שלה ומרגישה כאילו מישהו פולש אליו. להבין איפה הסמפל בשיר ליחצו כאן.

מקום 9 – Enigma

על מה מדובר: גאגא שרה על החיבור בינה לבין הבחור שאיתה, וכמה היא אוהבת להיות מיסתורית ולא לחשוף הכל על ההתחלה, כדי לגרום לעוד תשוקה. השיר נקרא על שם מסע ההופעות שלה בווגאס שהוא עם אותו השם.
הפקה: מקפיצה ומרימה, לגמרי שיר למועדונים.
לסיכום: חסר לנו משהו אבל זה לגמרי שיר חמוד שאנחנו מקשיבים לו מדי פעם.

מקום 8 – Stupid Love

על מה מדובר: הסינגל הראשון של האלבום הזה, והדבר הראשון שיצא עוד לפני שיצא האלבום. שיר שמכיל בתוכו הרבה אלמנטים באלבום וכל מה שגאגא רצתה להעביר באלבום הזה – אהבה עצמית, אהבה למעריצים והמלחמה במחשבות שלה בין מערכות היחסים שלה עם בחורים לבין האהבה לעצמה.
הפקה: מהוקצעת בטירוף. אהבנו את כל הקולות רקע, את השטיקים מאחורה ואת הסאונד המעולה שמזכיר להיטים ישנים שלה.
לסיכום: כן התבאסנו שזה כל מה שגאגא הביאה לנו כסינגל ראשון (כי תמיד נשווה ל"Bad Romance") אבל אם לא חושבים על זה, מבינים כמה השיר הזה מעולה. והקליפ שהגישה לנו מרהיב ביופיו, אך גם שם, חסר עניין קצת.

מקום 7 – Plastic Doll

על מה מדובר: גאגא מדברת על הצורך לרצות את הבחורים שהיא יוצאת איתם, ולא רוצה להיות בובת פלסטיק או רובוט שלהם אבל זה מה שקורה בפועל ואז היא נפגעת מהם.
הפקה: מזכירה מאוד חומרים קודמים ומתחילה ממש טוב בצורה מאוד מבטיחה, אבל הלחן של הבתים קצת הורס.
לסיכום: קטעי המעבר בשיר ממש טובים, הפזמון נחמד אבל אנחנו עדיין מצפים ליותר באלבומה השישי, שיהיה יותר מרים.

מקום 6 – 911

על מה מדובר: המחשבות של גאגא גורמות לה להרס עצמי אז היא זועקת לעזרה.
הפקה: ממש טובה והשיר מעולה, הפזמון די טוב למרות שהוא קצת מוריד, לעומת הבתים שגורמים לנו לרקוד.
לסיכום: אחד החלקים הכי טובים בשיר זה הגשר בין הבית לפזמון וגם קטע המעבר שבא לפני השיר ותוכלו לשמוע את המעבר ביניהם פה.

מקום 5 – Babylon

על מה מדובר: שיר מעולה ומרים על לחגוג את החיים בלי דאגות, כאילו אתם בכוכב אחר. יש קטע בשיר שגאגא אומרת "בואו נחגוג כאילו זה BC" שאמרה שהתכוונה גם ל"לפני הספירה" וגם ל"לפני הקורונה".
הפקה: ממש טובה עם קריצה די גדולה ל-Vogue של מדונה. גם בלחן וגם בהפקה של הפזמון. מעניין כמה זמן ייקח עד שזה יגיע למדונה. אהבנו את קולות הג'ונגל ואת הסקסופון ברקע. מחיאות הכפיים והקולות שיש בסוף השיר זוהי קריצה ל-Like a Prayer של מדונה.
לסיכום: גאגא עשתה את כל המחוות למדונה כי רצתה לשדר את האהבה שלה למוזיקה של מדונה וכמה היא חושבת שאין צורך בתחרות אלא לחגוג יחד איתה. אנחנו עם גאגא!

מקום 4 – Sine From Above

על מה מדובר: גאגא מדברת על השיחרור שהיא חווה בעזרת המוזיקה ועל הילדות שלה עם זה. לכן, קוראים לשיר Sine from above ולא Sign. זה כי Sine זה סינוס מתמטי וסימן לסאונד.היא משתמשת בסימן שלו בתמונה לכריכה של האלבום והוא חלק מזה שגאגא רצתה לעשות משהו מדוייק ומתמטי באלבום הזה כדי להבהיר את התחושות שלה. בנוסף, שילבה חבר טוב וותיק שהיא הסנדקית של הילדים שלו – אלטון ג'ון, שגאגא אומרת שהוא תמיד מאתגר אותה לקחת את האומנות שלה צעד אחד קדימה.
הפקה: מעניינת מאוד, מתחיל שקט ודרמטי והופך להיות קצבי די מהר. במיוחד שאלטון ג'ון משתלב פה די טוב, עושה את השיר עוד יותר מסקרן. הפיזמון מהפנט אותנו. מאוד מרים וגורם לנו לרקוד.
לסיכום: מעניין אם גאגא תוציא את השיר כסינגל כי הוא יעשה באז בחוץ. הקטע בסוף השיר מאוד מוזר ולא קשור, ומזכיר לנו שירי האוס של שנות ה-90.

מקום 3 – Sour Candy

על מה מדובר: שיר שובב וכיפי בשילוב עם להקת הקיי-פופ המדהימה – בלאקפינק. שיר שמשתעשע עם פיתויים ועומק. גאגא רוצה להראות מבחוץ חזות כיפית ומגניבה, אבל עם עומק, אינטיליגנציה ומיסתורין מבפנים.
הפקה: מטורפת ומדהימה! מחכים כבר לראות מה יהיה כשהיא תוציא את זה כסינגל. בלאקפינק לגמרי תורמות לשיר ומעיפות אותנו.
לסיכום: נשמע קיי-פופ לחלוטין ואנחנו אוהבים את זה!

מקום 2 – Rain On Me

על מה מדובר: חיכינו לזה שנים! שיתוף פעולה בין ענקיות הפופ של זמננו. אריאנה גרנדה וגאגא בשילוב מושלם. השיר מדבר על כך שלפעמים לא כל כך טוב בחיים, ואנחנו מעדיפים להיות מאושרים אבל לפחות יש לנו כמה דברים לשמוח מהם (I'd rather be dry, but at least I'm alive). הגשם הוא מטאפורה לדמעות.
הפקה: מגניבה, מרקידה ומרימה לגמרי. גאגא ואריאנה יוצרות קונטראסט אחת לשנייה, ואולי זאת הסיבה שגאגא לפעמים שרה נורא נמוך.
לסיכום: הקליפ כיפי בטירוף ובפזמון האחרון אנחנו עפים לשמיים איתן!

מקום 1 – Alice

על מה מדובר: גאגא יצרה לעצמה אלטר-אגו בשם אליסה, שהיא נלחמת איתה. מצד אחד היא רוצה להיות אליסה בארץ הפלאות ולהיות במקום שהוא כולו צבעוני, מעניין ומיוחד, ומצד שני, היא רואה את כל הסבל שבחיים שלה ובמחשבות שלה.
הפקה: וואו! השיר הכי טוב באלבום כרומטיקה וזה כי הוא מופק בצורה מדהימה. יש נגיעות לדאנס של שנות ה-80, יש חלק שמזכיר את "Poker Face" ויצירות נוספות של גאגא מהעבר.
לסיכום: הדבר הכי מרים שגאגא עשתה בשנים האחרונות ואם לא ייצא כסינגל וקליפ מושקע, אנחנו נתבע את גאגא על עוגמת נפש.

ולקינוח – שיר בונוס שממש התבאסנו שלא הופיע באלבום כי הוא די טוב. לא נכנס לדירוג אבל ניתן לכם להחליט אם הוא טוב או לא:

לסיכומו של עניין, אנחנו נותנים לאלבום כרומטיקה ציון 7.5. יש פה כמה להיטים והאלבום די טוב, אבל הוא קצת נופל מהאלבומים הראשונים שלה שהכילו הרבה יותר להיטים. כאן, אנחנו מוצאים הרבה "פילרים" ושירים קצת מתאמצים. אך עדיין, אנחנו מאושרים ממה שגאגא מביאה, גם אם יש רק 4-5 להיטים. ממליצים לכם להקשיב ולבחון בעצמכם.

מה דעתכם?

68 נקודות
Upvote Downvote

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Loading…

0

קינוחי עולם – הקינוחים של המטבח האיטלקי

ביקורת: פו סושי, תל-אביב